26 اسفند:
سالروز ارتحال یار صدیق امام(ره) و رهبرى، حاج سید احمد خمینى(ره)
تصویر خبر

يادگار امام؛ فرزندى مهربان و مشاورى امين‌

چكیده: ۲۵ اسفند و اولين روز سال جديد، مصادف است با دو اتفاق ناگوار كه يكى رحلت مرحوم حاج احمدآقا خمينى فرزند برومند و يار هميشگى امام راحل است كه در شكل‌گيرى و پيروزى انقلاب اسلامى تا پايان دوران حيات پربركت امام عزيزمان همواره در ركاب امام(ره) و انقلاب اسلامى بودند و نهايتاً دست تقدير، گلى از گلستان انقلاب اسلامى را در ۲۵ اسفند ۱۳۷۳ برچيد. هم‌چنين اولين روز سال جديد نيز مصادف است با رحلت خانم خديجه ثقفى همسر بزرگوار امام راحل كه عمرى را در كنار امام و همراه با نهضت اسلامى، رنج دوران مبارزه و تبعيد را هم‌دوش با امام عزيز كشيدند و سرانجام در اول فروردين ۱۳۸۸ به امام راحل و فرزندان عزيز خود پيوستند. به همين جهت ياد و خاطره اين دو يار صديق امام عزيز را كه پايان سال و شروع سال جديد يادآور تلخ درگذشت آنهاست، گرامى مى‌داريم.

يادگار امام حاج سيد احمد آقا، تأثير بسيار زيادى در موفقيت حضرت امام داشتند چراكه ايشان تربيت‌يافته مكتب امام و داراى فضايل و خصوصيات اخلاقى و خانوادگى والايى بودند. اين سجاياى اخلاقى و تربيت در دامان مادرى مهربان و دلسوز و برخوردار از كمالات اخلاقى و دينى، ايشان را به يار و همراهى مهربان و مشاورى دلسوز و صديق براى اسلام و انقلاب تبديل نموده بود. مرحوم سيد احمد آقا در عين اين‌كه فرزندى مهربان براى پدر بزرگوار خود بودند، برخوردار از خصوصيات اخلاقى، دينى و اجتماعى ارزشمند و والايى بودند كه ايشان را به فرموده مقام معظم رهبرى تبديل به «مشاورى امين و يارى ديرين و سربازى فداكار و مديرى گوش به فرمان و كارگزارى لايق و كارآمد» براي امام نموده بود. مرحوم سيد احمد آقا از چنان شخصيت والايى برخوردار بودند كه به خود اجازه نمى‌دادند كه در تصميم‌گيريهاى امام براى نظام و مسائل مهم مداخله داشته باشند و كارى انجام دهند كه خلاف تصميم امام و يا نظام بوده باشد. **

بى‌شك يكى از رمز و رازهاى موفقيت هر انسانى در دستيابى به اهداف بلند و مهم زندگى، همراهى افرادى با خصوصيات شخصيتى و اخلاقى والا و هميارى نزديكان و خويشان و از همه مهم‌تر اعضاى خانواده و به‌ويژه همسر است. حضرت امام خمينى(ره) از اين نعمت والا و ارزشمند برخوردار بودند و به حقيقت همراهى و هميارى اعضاى خانواده و شكيبايى و صبر آنان، تأثير بسيار زيادى در موفقيت ايشان در تمامى مراحل زندگى از زمان تحصيل در حوزه علميه و طى مدارج علمى بالاى حوزوى و نيز در تمامى دوران مبارزه عليه رژيم طاغوت و حتى در دوران پس از پيروزى انقلاب اسلامى داشته است.

مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين حاج سيد احمد آقا، ازجمله اين شخصيتهاى تأثيرگذار در زندگى حضرت امام خمينى(ره) بودند كه در تمام مراحل تحصيل و مبارزه امام را همراهى كردند. مرحوم سيد احمد آقا در عين اين‌كه فرزندى مهربان براى پدر بزرگوار خود بودند، برخوردار از خصوصيات اخلاقى، دينى و اجتماعى ارزشمند و والايى بودند كه ايشان را به فرموده مقام معظم رهبرى تبديل به «مشاورى امين و يارى ديرين و سربازى فداكار و مديرى گوش به فرمان و كارگزارى لايق و كارآمد» براي امام نموده بود.

خصوصيات اخلاقى و اجتماعى ايشان باعث شد كه در شرايط و دوران سخت قبل و بعد از انقلاب همراه امام باشند و حتى بسيارى از مشكلات و گرفتاريها به دست ايشان حل شود و در بسيارى از كارها و برنامه‌هاى دشوار، ضمن خدمت‌رسانى به ايشان، فردى رازدار و مشاورى امين براى امام باشند. علاوه بر اين‌ ايشان در تمام اين دوران سخت، وظيفه مراقبت از وضعيت جسمى و سلامتى امام بزرگوار به‌دليل وجود بيمارى و عارضه قلبى را به‌عهده داشتند و حقيقتاً فرزندى دلسوز و مهربان براى ايشان بودند.

نكته مهم ديگر در زندگى ايشان، ولايتمدارى و ايستادگى در راه حفظ ارزشهاى انقلاب اسلامى و حمايت از رهبرى معظم انقلاب بعد رحلت امام بزرگوار بود؛ درسى كه حاصل تربيت مكتب انقلابى و فكرى امام بود. ايشان با شناخت والاى انقلابى و ارزشى و بصيرت بالايى كه داشتند، در زمان حساس بعد از فوت امام، مقام معظم رهبرى را مورد حمايت جدى خود قرار دادند و دشمنان كه منتظر واكنشهاى مختلف توطئه‌آميز بودند را نااميد كردند. ويژگى شخصيتى و سياسى مهمى كه لازم است بسيارى از فرزندان مسؤولين نظام اسلامى آن‌را بياموزند و درس بگيرند.

در مورد ايشان جفاهاى زيادى نيز با شايعه‌پراكنى مبنى بر دخالت در امور سياسى و تصميم‌گيرهاى حضرت امام و با هدف تخريب شخصيت ايشان صورت گرفت كه سزاوار شخصيت و مقام ايشان و حضرت امام نبود؛ چراكه همگان مى‌دانند كه حضرت امام از چه شخصيت والا و ارزشمندى برخوردار بودند و در تصميم‌گيريهاى مهم با سران نظام و شخصيتهاى كشورى و لشكرى مشورت مى‌كردند و يا تصميمات خود را به آنان ابلاغ مى‌كردند. مرحوم سيد احمد آقا از چنان شخصيت والايى برخوردار بودند كه به خود اجازه نمى‌دادند كه در تصميم‌گيريهاى امام براى نظام و مسائل مهم مداخله داشته باشند و كارى انجام دهند كه خلاف تصميم امام و يا نظام بوده باشد. اين شايعه‌پراكنى‌ها از سوى برخى، هدفى جز لطمه زدن به بيت امام و نظام اسلامى نداشت.

اما نكته مهم، تربيت يافتن اين شخصيت والا و فرزندان ديگر امام(ره) در دامن مادرى مهربان و دلسوز و تربيت‌يافته مكتب تشيع و «دودمانى علمى» (پيام تسليت رهبر معظم انقلاب در پى رحلت همسر گرامى حضرت امام خمينى(ره)، ۱/۱/ ۱۳۸۸) حاجيه خانم ثقفى است. بدون‌شك اگر كانون خانواده امام(ره) حول محور حضور همسر و مادرى داراى سجاياى ارزشمند اخلاقى و دينى شكل نمى‌گرفت، نه تنها شايد حضرت امام خود در بسيارى از شرايط سخت زندگى از همراهى خانواده محروم مى‌ماند و دچار مشكلات عديده مى‌شدند، بلكه فرزندان ايشان نيز از اين مسأله دور مي‌ماندند. تربيت اين فرزند برومند و نيز موفقيت حضرت امام در مسائل سختى چون سالهاى تبعيد در خارج از كشور و نيز دوران‌هاى مختلف مبارزه، بدون‌شك حاكى از وجود همسرى قابل اعتماد و امين و انقلابى و مادرى مهربان و دلسوز در خانواده ايشان است كه نقش مهم و تأثيرگذارى بر عهده داشته و ايفا نموده‌اند و با تحمل سختى‌ها و دشورايها، با صبر و شكيبايى زياد، يار و همراهى دلسوز و مهربان براى مرحوم امام و مادرى فداكار و عالى‌قدر براى فرزندان ايشان بودند.

حضور اين شخصيت بزرگ در زندگى امام خمينى(ره) براى جوانهاى انقلابى و ديندار جامعه امروز درس عبرت‌آموز و ارزشمندى است كه براى رسيدن به اهداف خود و خدمت‌رسانى به جامعه اسلامى، حداكثر دقت را داشته باشند و به انتخاب‌هاى خود توجه كنند و فردى را براى زندگى مشترك و تشكيل خانواده خود انتخاب كنند كه در راه رسيدن به اهداف و برنامه‌هاى زندگى معنوى و اجتماعى، يار و ياورى همراه و هم‌رأى باشد و با برخوردارى از سجاياى اخلاقى بتواند در زمينه‌هاى مختلف، مشاورى امين و مهربان باشد.


پنج شنبه 1399/1/21 - 23 : 5

پرتال استان ها

 

آخرین اخبار